خدمات تلفن همراه

نهج البلاغه - خطبه : 138 - اشاره به حوادث آینده - ترجمه استاد دشتی


(در این خطبه امام از تحوّلات آینده سخن مى گوید)
1-خبر از ظهور و سیستم حکومتى حضرت مهدى علیه السّلام
او (حضرت مهدى «عج») خواسته ها را تابع هدایت وحى مى کند، هنگامى که مردم هدایت را تابع هوس هاى خویش قرار مى دهند، در حالى که به نام تفسیر نظریّه هاى گوناگون خود را بر قرآن تحمیل مى کنند، او نظریّه ها و اندیشه ها را تابع قرآن مى سازد. (و از همین خطبه است) در آینده آتش جنگ میان شما افروخته مى گردد، و چنگ و دندان نشان مى دهد، با پستان هایى پر شیر، که مکیدن آن شیرین، امّا پایانى تلخ و زهر آگین دارد، به سوى شما مى آید. آگاه باشید فردایى که شما را از آن هیچ شناختى نیست، زمامدارى حاکمیّت پیدا مى کند که غیر از خاندان حکومت هاى امروزى است (حضرت مهدى «عجل اللّه تعالى فرجه الشریف») عمّال و کارگزاران حکومتها را بر اعمال بدشان کیفر خواهد داد، زمین میوه هاى دل خود (معادن طلا و نقره) را براى او بیرون مى ریزد، و کلیدهایش را به او مى سپارد، او روش عادلانه در حکومت حق را به شما مى نمایاند، و کتاب خدا و سنّت پیامبر (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ) را که تا آن روز متروک ماندند، زنده مى کند.
(و از همین خطبه است)
2-خبر از تهاجم خونین عبد الملک مروان به کوفه
گویى او را مى بینم که از شام فریاد بر مى آورد،  و با پرچم هایش پیرامون کوفه را پر مى کند، و چونان شتر خشمگین به کوفه یورش مى آورد، زمین را با سرهاى بریده فرش مى کند، دهانش گشاده، گام هایش را سخت و سنگین بر زمین مى کوبد، تاخت و تاز او بى امان و پایدار و هجوم او سخت و دشوار است. به خدا سوگند، شما را در اطراف زمین مى پراکند، آنگونه که اندکى از شما باقى خواهد ماند چونان باقى مانده سرمه در اطراف چشم.
 ص 259
و این وضع خونبار تداوم یابد تا آن که عقل از دست رفته عرب باز آید،  پس باید بر سنّت پیامبر (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ) باقى مانید که برپاست، و بر اثار رسالت تکیه نمایید، که آشکار است، به عهد نزدیکى که بسته اید وفادار مانید که یادگار پیامبر بر آن تکیه دارد، و بدانید این شیطان است که راه هایش را هموار مى نماید تا قدم بر جاى قدم هایش نهید و راهش را پى گیرید.


با متن عربی بزرگتر کوچکتر 
نهج البلاغه مرکز طبع و نشر قرآن کریم صفحه 144

جستجو فراز بعد فراز قبل 

در باره ما   |  تماس با ما  |   نظرخواهی
دفتر خدمات ویژه تبیان
مراجعه: 1,982,544,129