راهنمای نرم افزار قبله نمای تبیان

دسترسی به اطلاعات از طریق مرورگر اینترنت موبایل

این متن برای استفاده بهتر از برنامه قبله نمای تبیان تهیه شده است. در این متن میتوانید با کارکرد تمام بخش های برنامه آشنا شوید.

در این نرم افزار جهت قبله با استفاده از قطب نمای دستگاه نشان داده میشود وبه همین دلیل استفاده از آن نیاز به خورشید و تجهیزات دیگر نمی باشد. از این رو تلفن همراه شما برای نمایش صحیح قبله نباید نزدیک به وسایل الکترونیک یا در معرض تشعشعات الکترومغناطیس باشد.

در ادامه با کارکرد این نرم افزار بیشتر آشنا خواهید شد.

 

 

قسمت های مختلف راهنما:

·         تعیین مکان یا محل

·         استفاده از GPS

·         احکام

·         درباره

·         ثبت سوال یا نظر

 

 

 

 

تعیین مکان یا محل:

از طریق این بخش با تعیین مکان جغرافیایی، به پیدا کردن جهت قبله در آن مکان توسط نرم افزار خواهید پرداخت. در بالای صفحه ای که باز می شود، نام مکانی که قرار است جهت قبله آن تعیین شود، نمایش داده می شود. زیر آن درجه قبله آن مکان را خواهید یافت.

زیر این دو، آیکونی با تصویر کعبه و عنوان "قبله یابی" وجود دارد که با فشردن آن قبله نما نمایش داده خواهد شد. این قبله نمای مجازی در کنار نمایش جهات جغرافیایی 1 قطب نما، به وظیفه اصلی خود یعنی تعیین جهت قبله خواهد پرداخت. این امر، با توجه به اطلاعات ورودی به نرم افزار که مربوط به مکان جغرافیایی است، انجام خواهد گرفت. (توضیح روش های مختلف دادن این اطلاعات به نرم افزار، در ادامه خواهد آمد.) جهت قبله در این قبله نما جهتی است که تصویر کعبه قرار می گیرد. اینها همه در صورتی است که دستگاه شما، از لحاظ سخت افزاری دارای حسگر ژیروسکوب (و قابلیت تشخیص اتوماتیک جهت های جغرافیایی) باشد. در غیر این صورت خود کاربر می بایست دستگاه را در جهت جغرافیایی صحیح قرار دهد (مثلا علامت N را بسمت شمال بگیرد)، تا جهت قبله در آن مکان جغرافیای بخصوص، مشخص شود.

 

 

در پایین صفحه دکمه ای با عنوان "تغییر مکان" موجود است. با زدن این دکمه بخش دیگری برای شما باز خواهد شد. که در ادامه توضیح خواهیم داد.

تغییر مکان: این بخش که برای برای پیدا کردن قبله در یک مکان جدید است، دو گزینه دارد.

 

 

مکان در ایران: این قسمت (همانطور که از نامش پیداست) مربوط به مکان های داخل کشور ایران می شود، کافیست تا استان و شهر مورد نظر را از بین گزینه ها انتخاب نمایید. با زدن دکمه "ذحیره" (پایین صفحه سمت راست) مکان پیشفرض برای نمایش جهت قبله در قبله نما، به این مکان جدید تغییر خواهد یافت. با زدن دکمه "اطلاعات قبله شهرها" (پایین سمت چپ) یک سری اطلاعات در خصوص قبله شهر های مختلف نمایش داده می شود.

 

 

 

 

 

مکان خاص: این قسمت برای بخش های خاص تر که بصورت پیشفرض اطلاعات آنها در برنامه موجود نیست، طراحی شده. مواردی را که شما از قبل در نرم افزار ذخیره کرده اید، در این مکان می توانید مشاهده و انتخاب نمایید (و طبیعتا اگر نخستین بارتان باشد، چیزی در این بخش نخواهید یافت). با زدن دکمه "جدید" که در پایین صفحه قرار دارد به بخش وارد کردن اطلاعات هدایت خواهید شد.  شما می توانید پس از تعیین نام آن مکان خاص، بصورت دستی اطلاعات مورد نیاز (طول و عرض جغرافیایی) برای آن مکان را، به نرم افزار ارائه دهید. (احتمالا این اطلاعات را برای مکان های مختلف، می توانید از اینترنت بدست آورید.) پس از زدن دکمه "ذخیره" آن مکان جدید در لیست شما ثبت و ذخیره خواهد شد. همچنین مکان پیشفرض برای نمایش جهت قبله در قبله نما، به این مکان جدید تغییر خواهد یافت.

 

 

 

 

 

استفاده از  GPS:

این قسمت طراحی شده است تا شما با استفاده از GPS دستگاه خود، جهت قبله را در مکانی که حضور دارید، پیدا کنید. اگر GPS دستگاه شما خاموش باشد سوالی از شما برای روشن کردن GPS دستگاه پرسیده می شود. در صورت موافقت، دستگاه وارد تنظیمات GPS شده تا آن را روشن کنید. پس از روشن کردن GPS و زدن مجدد دکمه "استفاده از GPS"، برنامه شروع به پردازش می کند تا قبله را نسبت به آن موقعیتی که هستید بیابد.

 

 

احکام:

در این بخش یکسری احکام قبله آورده شده، تا اگر در این خصوص سئوال یا ابهام خاصی داشتید، شاید بتوانید جواب خود را براحتی از همین برنامه پیدا کنید.

 

 

 

 

درباره:

در این قسمت می توانید اطلاعات کلی مربوط به نرم افزار قبله نمای تبیان را مشاهده نمایید.

 

 

ثبت سؤال یا نظر:

در صورتی که دستگاه شما به اینترنت متصل باشد، هنگام خروج از برنامه فرم ثبت رتبه و نظر را مشاهده می کنید. شما می توانید در صورت تمایل به این برنامه امتیاز داده و برای بهبود عملکرد آن نظرتان را ثبت نمایید. همچنین اگر هنگام استفاده از برنامه با مشکلی مواجه شدید یا سؤالی درباره عملکرد آن داشتید، می توانید در همین قسمت ثبت نمایید. کارشناسان تبیان سوالات کاربران را بررسی کرده و پاسخ های لازم را ارایه می کنند. شما می توانید در مراجعات بعدی با استفاده از گزینه «نمایش سوالات قبلی» پاسخ سوالتان را مشاهده نمایید.